Přidáno 2 weeks ago

Manažer týmu /Teamleader with English

LokalitaJihočeský kraj

PoziceManager

Datum2021-06-01

OborFinance and Accounting

Pro našeho klienta v Českých Budějovicích hledáme zkušeného kandidáta na pozici manažera týmu.
Povedete tým supervisorů a účetních v SSC a budete zodpovědný/á za náklady, účetní a finanční procesy v service shared centru, budete v komunikaci se zahraničními pobočkami společnosti.

Požadujeme

- min. SŠ nejlépe v oblasti ekonomiky, financí, účetnictví, managementu
- praxe v oblasti účetnictví a s vedením týmu
- uživatelská znalost SAP
- dobrá znalost mezinárodních účetních standardů
- komunikativní AJ
- MS Office - Excel - pokročilá znalost (kontingenční tabulky, makra,...)
- zkušenost z centra sdílených služeb výhodou

Nabídka

- práci v centru Českých Budějovic
- přátelský kolektiv
- 13. plat
- možnost vycestování
- stravenky
- možnost home office
- dopravné
- sick days
- 5 týdnů dovolené
- plně hrazené jazykové kurzy
- zajištěné parkování v místě výkonu práce

Pracovní náplň

Lead the AP team (accounts payable) and be responsible for the cost effective operation and high performance of the accounting and financial reporting processes within the SSC in line with SLAs and SSC key objectives. The employee will support the integration of migrated activities into the SSC.
Accounting and financial activities
- Take the ownership of the AP ((accounts payable) and T&E processes (travel and expense)
- Maintain AP system and Supplier Master Database
- Build relationships with key points of contact across the processes and other functions both within the SSC, wider organization and
externally to maintain an understanding of the process context and deadlines
- Review and validate work accuracy and quality of P2P team members
- Supervise AP cut-off and provide information (accruals…) and analysis
Stakeholder management activity
- Participate actively in SSC governance, at operational level
- Identify problem areas in the process and collaborate to find solutions
Team Management
- Manage resource allocation in the AP / T&E team to ensure efficient/effective resource utilization
- Assist the HR Manager in setting performance measurement procedures for AP employees, review team members against monthly targets
- Spend time on coaching of the team

V případě Vašeho zájmu mi zašlete Vaše CV v AJ.

Budu se těšit!

Kontakt
michaela.chuchelova@adecco.com
735 192 501

Přihlásit adecco/job.cancel

Referenční číslo AD a0W4I00000Te1XkUAJ

Nedávno navštívené pozice

  • Královéhradecký kraj
  • Specialist