5 výhod a nevýhod náboru na dobu neurčitou

Zaměstnávání na dobu neurčitou, čímž myslíme nábor kmenových zaměstnanců má své klady i zápory a může, ale nemusí být pro vaši organizaci tou nejlepší strategií náboru.

5 výhod najímání zaměstnanců „na stálo“

Zaměstnavatelé, kteří upřednostňují nábor na dobu neurčitou před náborem krátkodobých prací, jsou většinou organizace se stabilními provozními potřebami anebo organizace, které potřebují zaměstnance se specializovanými dovednostmi.

Mezi 5 hlavních důvodů, proč se tento typ zaměstnavatelů rozhoduje pro stálý nábor zaměstnanců, patří:

1. Dlouhodobost

Pokud jste připraveni nějakým způsobem závazně přijmout nového člověka do vašeho týmu, je zaměstnávání na dobu neurčitou tou správnou cestou. V dlouhodobém horizontu to má výhody. Zaměstnanci si mohou vybudovat znalosti o podniku a získat přehled o historii společnosti a jejích plánech do budoucna, což může být ve výsledku pro vaši organizaci cenným přínosem. Časem mohou tito lidé postoupit v kariérním žebříčku, převzít vedoucí pozice a tvořit klíčovou součást růstu firmy.

2. Vyšší návratnost investic do školení

Číslo dvě na našem seznamu jde ruku v ruce s naší první výhodou. Protože stálí zaměstnanci zůstávají v organizaci déle, veškeré investice do školení a zvyšování kvalifikace, které do nových zaměstnanců vložíte, ve vaší organizaci zůstanou a zajistí vaší společnosti mnohem vyšší návratnost.

3. Loajalita

Platí, že čím déle jsou vaši stálí zaměstnanci zaměstnáni, tím loajálnější k vašemu podniku, značce a svým kolegům budou. Loajální zaměstnanci tím pádem budují firemní kulturu, která zas pomáhá k tomu udržet si cenné zaměstnance. Pokud je vaším cílem zaměstnávat dlouhodobě, a můžete si vybírat, najímejte ty kandidáty, kteří zapadají do vaší firemní kultury.

4. Výběr kandidátů vyššího kalibru

Vzhledem k tomu, že nezaměstnanost je dnes nízká a poptávka po talentovaných pracovnících naopak obrovská, nejkvalifikovanější kandidáti již pracují a mají vysokou vyjednávací sílu. Abyste přilákali kvalitní talenty ke změně zaměstnání, musí vědět, že s přestupem je spojena nějaká jistota. Nábor na dobu neurčitou vám tuto podmínku splní a poskytne vám další výhodu na tomto konkurenčním trhu práce.

5. Kombinace úvazku na dobu určitou s následným přechodem na dobu neurčitou

Asi nejběžnější formou je zvolení úvazku na dobu určitou, tj. obvykle na jeden rok je skvělou možností, jak nejprve zjistit, zda je zaměstnanec pro vaši společnost ten pravý. Jako výhodu to může vnímat i sám kandidát, protože mu to umožňuje rozhodnout se, zda je pro něj daná pozice vhodná.

5 nevýhod náboru na dobu neurčitou

Proč by pro vás zaměstnávání lidí na dobu neurčitou naopak nemuselo být vhodné?

1. Vyšší náklady a neflexibilita

Se stálými zaměstnanci jste zavázáni vyplácet mzdu nehledě na to, jak se vám zrovna daří. Pro společnosti s kolísavou anebo sezónní potřebou pracovních sil to může být těžší obzvlášť, když je váš rozpočet nepružný. Nikdy nenajímejte stálé zaměstnance, pokud si nejste jisti, že si to vaše organizace může dovolit.

2. Náklady za špatně provedený nábor zaměstnanců

Většina smluv na dobu neurčitou je standardně spojena s 90denní zkušební dobou, což někdy není dostatečně dlouhá doba na to, abyste mohli posoudit, zda zaměstnanec do vaší společnosti zapadne. Po uplynutí 90 dnů se ukončení pracovní smlouvy stává nákladnější, protože budete mít na krku výpovědní lhůty, smluvní podmínky a odstupné. Pokud najímáte zaměstnance na dobu neurčitou, je zásadní, aby byl náborový proces důkladný a snížil tak pravděpodobnost špatného zaměstnance.

4. Odchod kvalitních zaměstnanců pocítíte

Když někdo odejde po 5, 10 nebo dokonce 20 letech, kdy byl klíčovým hráčem vašeho týmu, pocítíte to. Fluktuace stálých zaměstnanců může vaší firmě ublížit mnohem více než fluktuace dočasných zaměstnanců, což je o důvod víc, proč investovat do důkladné strategie udržení zaměstnanců.

5. Delší a rozsáhlejší náborový proces

Proces náboru může trvat 1 den až několik týdnů, což je více než většina procesů náboru dočasných pracovníků. Než zaměstnavatel podepíše smlouvu s trvalým zaměstnancem, může chtít provést několik kol pohovorů, hodnocení osobnosti a prověřování referencí, což všechno spotřebuje čas a zdroje. S agenturními zaměstnanci toto řešit nemusí.

Je nábor zaměstnanců na dobu neurčitou pro vás vhodný?

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je dočasný nábor vhodný pro vaše podnikání, je sednout si s některým z našich odborníků.  Ti dokáží posoudit veškeré vaše potřeby a nápady. Jsme tu od toho, abychom vám pomohli. Dejte nám o sobě vědět!