Získání práce v IT bez praxe: 4 tipy očima expertů

By 03/09/20227 října, 2022Hledání práce

O tom, že digitalizace je trendem poslední doby nemáme žádné pochybnosti. Tento trend byl urychlen pandemií COVID-19, což znamená, že se IT oddělení prakticky po celém světě začaly rychle rozšiřovat. Vždyť i podle průzkumů se zjistilo, že koronakrize posunula digitalizaci vpřed o 3–5 let a v případě digitálních produktů až o 7 let. Z tohoto důsledku firmy více než kdy jindy poptávají uchazeče z IT oblastí.

Sečteno a podtrženo, IT je rychle se rozvíjející odvětví, které má zásadní význam pro globální ekonomiku. Pokud tedy uvažujete o změně kariéry nebo přemýšlíte, jaké odvětví by mohlo být dobrou volbou pro vaše první zaměstnání, IT je pravděpodobně jedním z nejlepších míst, kam byste se mohli podívat. A nemusíte se bát, že by tuto práci brzy nahradila umělá inteligence:) Nahradí, ale v prvé řadě by nahradila manuální a opakované úkony, takže by šlo primárně o pracovní pozice v továrnách.

Jak ale nejlíp získat práci v oboru IT?

Pokud nemáte příliš zkušeností nebo jste na pracovním trhu nováčkem, může se vám hledání pozice v IT zdát zpočátku trochu složité. Abychom vám pomohli vykročit správnou nohou, shromáždili jsme několik zasvěcených tipů, které vám, jak doufáme, pomohou. Čtěte dále a dozvíte se více o tom, jak nastartovat svou kariéru v IT!

Najděte si „IT oblast“, která vás zajímá

Informační technologie jsou velmi rozsáhlým směrem s mnoha různými odvětvími a prakticky každá firma ve všech myslitelných oborech potřebuje nějakou formu IT specialistů. To znamená, že existuje spousta příležitostí, jak najít pozici, která vás bude bavit, ale také spousta různých oblastí, které se můžete naučit.

Ukázka oblastí v rámci celého IT:

  • Programování a vývoj
  • Správa systému
  • Správa sítí
  • Kybernetická bezpečnost
  • Podpora helpdesku
  • Analýza dat

Určení oblasti IT, ve které chcete pracovat, je důležité, protože ačkoli se může zdát, že všechny role v IT jsou podobné, všechny vyžadují velmi odlišné dovednosti.

Doporučujeme vám udělat si důkladný průzkum typů pracovních příležitostí v oblasti IT, které vás nejvíce zajímají, abyste mohli absolvovat potřebná školení, získat certifikáty a posunout se směrem ke svému cíli. Příprava je při plánování vaší budoucnosti jako IT profesionála klíčová!

TIP: Vyhledávání pracovních nabídek v oblasti informačních technologií na našem webu je skvělým místem, kde se můžete občas porozhlédnout:)

Investujte do online certifikací

Možná se ptáte, zda potřebujete vysokoškolský titul a několik let praktických zkušeností, abyste mohli v tomto oboru začít pracovat, avšak odpověď na tuto otázku zní jednoduše „ne“. Pokud ještě nemáte titul v příbuzném oboru, můžete změnit svou kariérní dráhu a pracovat v IT i tak, že si ve volném čase doplníte potřebnou kvalifikaci. Dnes toto opravdu stačí.

Stejně jako mnoho jiných profesních dovedností a know-how se lze naučit – jak jinak než na internetu. Na internetu existuje spousta levných a dokonce i bezplatných, které vás naučí vše od základů až po pokročilejší dovednosti. Podívejte se třeba na Coursera.com

Mnozí odborníci v oblasti IT jsou zcela ve svém učení samostatní, což je zajímavá perspektiva pro lidi, kteří chtějí v tomto oboru vyniknout. Jinak než samostudiem a s tím spojenou sebemotivací to nepůjde tak snadno.

Pokud nemáte žádné předchozí zkušenosti v oblasti IT, absolvování online certifikací dá vašemu životopisu šmrnc a ukáže zaměstnavatelům, že jste ochotni vynaložit úsilí na to, abyste se naučili něčemu novému. Zvažte práci na získání profesních certifikátů, které jsou široce uznávané. Například certifikace CompTIA A+ je všeobecně uznávaná jako nejlepší základní certifikace v oblasti IT, která je v současné době na trhu.

Získejte praktické zkušenosti, které vám pomohou při hledání práce v IT

Pokud jste v oblasti informačních technologií úplnými nováčky, pravděpodobně si říkáte, jak máte získat práci v IT bez jakýchkoli zkušeností? V tomto oboru se zejména počítá i s „mimopracovní praxí“, což jsou osobní projekty, které děláte ve svém volném čase nebo v rámci certifikace. Zde je několik nápadů, do čeho byste se mohli pustit:

  • Vytvořili jste již někdy osobní webové stránky?
  • Zabýváte se ve volném čase stavbou počítačů?
  • Žádají vás všichni přátelé o pomoc s nastavením jejich Wi-Fi a inteligentních domácích systémů?
  • Pomáháte dobrovolně spravovat datový systém v místním komunitním centru nebo klubu?

Všechny tyto iniciativy se započítávají do vašich zkušeností v oblasti IT! Získávejte praktické zkušenosti jakýmkoli způsobem a potenciálním zaměstnavatelům budete moci ukázat, že vás IT zajímá. A o to jde. I když se může zdát, že některé z těchto bodů nemají pro profesionální kariéru v IT žádný význam, zlepší vaše celkové znalosti hardwaru a softwaru. Tím se stanete ještě atraktivnějším uchazečem o práci v dané oblasti.

Při hledání práce využijte své sociální sítě

Začněte budovat svou síť kontaktů a rozvíjet svou osobní značku třeba na LinkedIn. LinkedIn je skvělým místem pro vyhledávání a podávání žádostí o zaměstnání. Tato platforma vám umožní spojit se a komunikovat s kvalifikovanými IT profesionály z cílového oboru a poskytne vám cenný přehled o vlastnostech a zkušenostech, které špičkoví zaměstnavatelé hledají.

Pokud začínáte s prací v oblasti IT na částečný úvazek nebo na základní pozici, skvělým nápadem na netradiční navazování kontaktů je požádat své spolupracovníky nebo nadřízené, zda byste je mohli během jejich pracovního dne stínovat. Stínování na pracovišti je neuvěřitelně výhodné. Vašim nadřízeným to umožní delegovat na vás více povinností, což vám dá hodně a taky to ukáže, že jste pracovitý člověk. Pro všechny je to „win-win“ situace.

Když teď znáte základní kroky, které musíte udělat, abyste získali práci v IT, je čas začít jednat! Začněte tím, že budete hledat pracovní příležitosti na nižších pozicích, vytvořte si vlastní volnočasový projekt a podnikněte první kroky k vytvoření profesní sítě.

Pokud potřebujete další pomoc, my v Adeccu máme dlouholeté zkušenosti s náborem odborníků v oblasti technologií a s hledáním práce vám můžeme jednoduše pomoct. Kontaktujte nás a my se vám co nejdříve ozveme!

Koukněte na naši aktuální nabídku IT pozic