5 výhod a nevýhod agenturního zaměstnávání

By 25/08/202230 srpna, 2022Užitečné články

Najímání dočasných zaměstnanců s sebou nese klady a zápory, o kterých by zaměstnavatelé měli vědět, než si vytvoří strategii najímání.

Mimochodem, agenturním zaměstnáváním máme na mysli všechny tyto kategorie:

  • sezónní pracovníci
  • brigádníci
  • příležitostní pracovníci
  • obecně všechny dočasné práce

Forma agenturního zaměstnávání neboli dočasného náboru je obvykle řešením pro organizace s velkým objemem a proměnlivými provozními potřebami. Nejčastějšími odvětvími, které využívají tento typ pracovníků, jsou organizace v oblasti služeb zákazníkům, průmyslu a výroby, maloobchodu a skladování.

5 výhod agenturního zaměstnávání

Mezi 5 hlavních výhod najímání dočasných pracovníků patří:

1. Rychlý proces najímání pracovníků

Agentura vám obvykle dokáže najít spolehlivé pracovníky v krátkém čase, takže když se ocitnete v situaci nečekaně náhlého (nebo případně sezónního) skokového nárůstu poptávky, můžete tuto mezeru rychle zaplnit s minimální časovou ztrátou. Teoreticky v jeden den může brigádník přijat a druhý den může nastoupit do výroby.

2. Flexibilita

Pokud nevíte, jak dlouho budete potřebovat ruce navíc, může být najmutí brigádníka ideální volbou. Vzhledem k nejisté povaze hospodářského oživení v post-pandemickém světě je obzvláště obtížné předvídat chování spotřebitelů a budoucí strukturu poptávky. Flexibilita dočasné pracovní síly vám může pomoci snadno čelit nepředvídatelnosti.

3. Úspora nákladů

Vzhledem k tomu, že dočasní pracovníci jsou obvykle najímáni prostřednictvím agentury, ušetříte si peníze a námahu spojenou s hledáním kandidátů, pohovory, najímáním a následnou správou veškerého papírování spojeného s novým zaměstnancem. To vše za vás může vyřídit agentura.

4. Vyplnění mezer při náboru stálých zaměstnanců

Řekněme, že organizaci náhle opustil klíčový člen týmu nebo že pracovní vytížení vašich stávajících členů týmu je na hranici kapacity a je čas doplnit tým o nového zaměstnance. Hledání kvalitní náhrady může trvat delší dobu a vy nechcete proces uspěchat a riskovat špatný nábor. Dočasný zaměstnanec může pomoci vašim současným zaměstnancům nést dodatečnou zátěž, dokud se nenajde vhodný stálý zaměstnanec.

5. Můžete si zaměstnance vyzkoušet

Některým dočasným zaměstnancům vyhovuje ona flexibilita dočasné práce a nemají zájem o stálé zaměstnání. Mnozí využívají dočasné zaměstnání jako způsob, jak rozvíjet své dovednosti a zkušenosti, a nakonec pak chtějí najít stálou pozici. Může se stát, že během působení dočasného zaměstnance ve vaší společnosti zjistíte, že se pro vaši organizaci skvěle hodí a budete s ním chtít pokračovat.

5 nevýhod agenturní práce

Jako u všeho, i zde existují nevýhody, kterých by si organizace měly být vědomy, jako např: 

1. Dočasní zaměstnanci se těžko najímají

Ačkoli v současné době na krátkodobý úvazek pracuje přes 200 tis. lidí, stále mnoho uchazečů o zaměstnání hledá větší jistotu v podobě stálé pozice, a pokud jde o pasivní kandidáty (lidé ochotní změnit práci, ale aktivně ji nehledající), tak jen málo z nich je ochotno opustit svou práci na plný úvazek kvůli něčemu krátkodobému.

2. Zvýšená potřeba školení

Každý zaměstnavatel ví, že zaškolení zaměstnance je významnou časovou a finanční investicí. Pokud najímáte brigádníky, kteří přicházejí a odcházejí v krátkých časových intervalech, můžete očekávat, že na školení vynaložíte více prostředků, protože frekvence školení se dnes stále zvyšuje.

3. Nedostatek týmového ducha

Je těžší tým stmelit, když zaměstnanci neustále přicházejí a odcházejí. Pokud zaměstnáváte kombinaci stálých a dočasných zaměstnanců, jejich vzájemná „integrace“ může být trošku náročnější.

4. Odpovědnost za bezpečnost

U brigádníků bohužel dochází k častějším úrazům na pracovišti než u stálých zaměstnanců. Bez ohledu na školení nebo kvalifikaci nejsou brigádníci často tak dobře obeznámeni s pracovním prostředím anebo vybavením na pracovišti jako stálí pracovníci, což může vést k většímu počtu úrazů a s tím problémům spojených.

5. Právní důsledky

Pokud zaměstnáváte dočasné zaměstnance bez výhod personální agentury, která se stará o veškerou administrativu a právní povinnosti, nezapomeňte si nastudovat své právní povinnosti! Nesprávné kroky spojené s administrativou dočasných zaměstnanců může vést k vážným pokutám a následkům.

Je dočasný nábor vhodný pro mou firmu?

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je dočasný nábor vhodný pro vaše podnikání, je sednout si s některým z našich odborníků.  Ti dokáží posoudit veškeré vaše potřeby a nápady. Jsme tu od toho, abychom vám pomohli. Dejte nám o sobě vědět!