Měli byste přijmout protinabídku od vašeho zaměstnavatele?

By 14/08/202214 září, 2022Užitečné články

Než odpovíme na tuto otázku, měli bychom si ujasnit, co rozumíme protinabídkou – jedná se o nabídku lepších pracovních podmínek (obvykle zvýšení platu, ale může to být i něco jiného, například více možností pracovat na dálku nebo více volna), kterou stávající zaměstnavatel učiní zaměstnanci, který právě dostal nabídku do jiné práce a již dal výpověď ze svého stávajícího místa (nebo oznámil svůj úmysl tak učinit).

Rozhodnout se, jak reagovat na protinabídku, však není tak jednoduché jako si jednoduše vybrat lépe placenou nabídku.

Obdrželi jste protinabídku. Co teď?

Protinabídka se může zdát lákavá – tak to má být. Jde o to, abyste vyřešili všechny obavy, které vás vedly k tomu, že jste chtěli odejít, ať už jde o plat nebo něco jiného.

Ale právě tehdy byste se měli ptát „proč se tyto problémy neřešily už dříve?„. Pokud jste požádali o zvýšení platu, jen aby vám bylo řečeno, že peníze nejsou k dispozici, proč jsou k dispozici až nyní? Pokud vám bylo řečeno, že není možné, abyste pracovali častěji na dálku, proč je to najednou možné?

Odpovědi na tyto otázky by měly být podkladem pro vaše rozhodnutí. Může se stát, že váš nadřízený tlačil na změny, které jste chtěli, a váš záměr dát výpověď mu poskytl potřebnou páku; nebo se může stát, že vaše obavy a potřeby byly snadno odmítnuty, protože si vedení myslelo, že nemáte kam jít.

Vaše odpovědi budou záviset na vašich vztazích konkrétně s vaším přímým vedením a obecněji s vaším zaměstnavatelem. Ale skutečnost, že jste byli motivováni k tomu, abyste si našli jinou práci a ucházeli se o ni, naznačuje, že jste měli legitimní důvody k odchodu, které pravděpodobně nelze znehodnotit lepší nabídkou.

A co další faktory?

Je samozřejmě možné, že vaše rozhodnutí odejít nebylo vůbec motivováno nespokojeností s pracovištěm, ale jinými faktory, jako je délka dojíždění nebo potíže se skloubením pracovních a domácích povinností. V takovém případě se pravděpodobně můžete na protinávrh dívat shovívavěji – zaslouží si být zvažován, pokud odpovídá vašim obavám (např. tím, že vám umožní vynechat dojíždění a pracovat z domova), zejména pokud zaměstnavatelé o vašich problémech nevěděli, dokud jste nepodali výpověď.

Stále však platí mnoho stejných otázek. Pokud máte pocit, že vás organizace až do podání výpovědi nepodpořila, budete se pravděpodobně cítit skepticky k náhlé změně názoru. A pokud je vaše dojíždění do práce příliš dlouhé nyní, bude příliš dlouhé i ve dnech, kdy budete muset být na pracovišti.

Co byste tedy měli dělat?

Na tuto otázku si můžete nakonec odpovědět jen vy sami. Pokud máte na svém současném pracovišti dobré pracovní vztahy a cítíte se tam podporováni a oceňováni, pak si protinabídka od vašeho současného zaměstnavatele zaslouží zvážení. Lidé však málokdy podstupují celý proces žádosti a pohovoru o novou práci v jiné organizaci, pokud se na své současné pozici cítí dobře a jsou podporováni, proto si dobře rozmyslete, zda protinabídka řeší skutečné důvody, proč jste chtěli odejít.

Naše rada zní: zvažte klady a zápory každé nabídky a každé organizace. To znamená, že byste měli zvážit nejen to, která z nich nejlépe vyhovuje vašim okamžitým potřebám, ale také to, která má nejlepší předpoklady podpořit váš budoucí rozvoj a růst. Jedna organizace může nabízet lepší možnosti školení nebo mít jasněji vymezenou kariérní cestu, po které můžete postupovat – to by mělo být faktorem při vašem rozhodování.

Na závěr jedno varování: ačkoli je to vzácné, existují případy, kdy zaměstnanec přijal protinabídku, jen aby byl odsunut na vedlejší kolej nebo donucen odejít, jakmile organizace našla na danou pozici někoho levnějšího. Pokud se obáváte, že se to stane vám, měli byste protinabídku odmítnout – ne proto, že se to stane, ale proto, že skutečnost, že se toho obáváte, ukazuje, že se necítíte být schopni důvěřovat svému současnému vedení. To znamená, že nebudete spokojeni, pokud zůstanete.

Takže shrnuto a podtrženo: ve většině situací bude odmítnutí protinabídky pravděpodobně lepší volbou, protože pravděpodobně existují dobré důvody, proč chcete odejít. Pokud je však protinabídka dostatečně silná a vy věříte, že vaše vedení dodrží závazky, které přijalo, je to dobrý důvod, proč o ní vážně uvažovat.

Pokud hledáte novou práci, ať už ve svém současném oboru, nebo úplnou změnu směru, proč nás rovnou nenavštívit na nejbližší pobočce? Naši odborníci s vámi rádi proberou vaše schopnosti a podělí se s vámi o možnosti, které se vám nabízejí.


Leave a Reply

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..