Jak moc je důležité dát si pracovní pauzu?

By 13/06/202216 září, 2022Užitečné články

O wellness a mindfulness se dříve tolik nediskutovalo jako dnes, kdy organizace již samy podnikají kroky k řešení dopadů stresu z práce.

Sami si všímáte, jaký vliv na duševní zdraví na nás zanechala válka. Jaký vliv na nás zanechává ekonomická situace a třeba i politika. To je však jen jedna část. Druhou částí je práce, a to váš osobní přístup k ní. To, jak přistupujete k seznamu úkolů na stole, kvůli kterému odkládáte odjezd na dovolenou, nebo když už na ni jedete, tak si ji úplně neužijete.

Uvedl jsem 5 důvodů, proč bychom měli k dovolené přistupovat s větším rozmyslem a nadhledem, zejména v této náročné době.

Umění „odpojit se“, abychom se zase vrátili v plné síle

I ten nejvýkonnější a nejproduktivnější technický hardware se čas od času odstřelí kvůli údržbě a odpočinku. Proč bychom to neměli udělat i my sami se sebou? Ať už jde o pouhý odpočinek u bazénu, nebo o párty na pláži; o prázdninách musíme hodit starosti za hlavu a užívat si přítomný okamžik.

Čas s přáteli a rodinou potřebujeme více, než si myslíte

Celý týden má 168 hodin. Z nich 56 strávíme spánkem, 40 v práci (tedy pokud se omezíte na 8 h/den) a zbylých 72 h bychom měli strávit sami se sebou nebo s přáteli a rodinou. Toto rozdělení berte jen orientačně, protože velmi často bereme hranice mezi nimi jako samozřejmost.

I přes to, že se budete snažit pracovat pouze 8 hodin, naše mysl však může pracovat dál, a to není dobře. Projekty si mentálně přeneseme domů a nedostatek spánku z domova ovlivní náš výkon během dalšího pracovního dne. Během dovolené máme šanci na opravdovou interakci s rodinou, někde mimo naši komfortní zónu z domova nebo na obnovení kontaktu s přáteli, které jsme dlouho neoslovili. Jsme společenské bytosti a tyto potřeby sociální interakce máme vrozené. Prázdniny jsou k nim ideální příležitostí.

Čas na rozmyšlenou je mimořádně užitečný pro vaše osobní plány

Jakmile přestaneme myslet na práci, najednou máme více času přemýšlet o své budoucnosti. V praxi se to neděje, protože prostě není kdy. Věci, které jsme kvůli pracovnímu rozvrhu stále odkládali, se mohou stát možnými. Inspirace z toho, o čem mluvíme, co plánujeme nebo zažíváme během dovolené, nás může přinutit k jednání, ihned jak se vrátíme domů.

Změna našeho denního režimu během dovolené je zdravá i pro tělo

Bez ohledu na to, zda jde o cvičení nebo o to, že si k snídani dáte místo kávy čaj, uvidíte, že to bude mít na vaši pohodu během dovolené blahodárný vliv. Pokud máte rádi slunce a kvůli pracovní době se k němu příliš nedostanete, uvidíte, že vystavení se vitaminu D (s pomocí slunce) ovlivní vaši náladu. Každodenní procházka po pláži, koupání v moři nebo jízda na kole se okamžitě projeví na tonizaci vašich svalů.

Cestování mimo město nebo mimo zemi rozšíří naši mysl

Kontakt s jinými kulturami nebo pouhé cestování vlakem po letech používání auta je něco, co na vás zanechá dojem. Objevíte možnosti, jak věci dělat jinak nebo že existují i jiné názory a přesvědčení než jsou ty vaše. Pokud si jich budete moudře všímat a učit se z nich, vrátíte se z dovolené jako vyměnění.

Kromě těchto 5 důvodů mě napadá ještě mnoho dalších. Klíčovým poznatkem je však to, že k dovolené bychom měli přistupovat se stejnou důležitostí, s jakou přistupujeme k potřebě zabezpečit sami sebe, a že odpočinek je v našem ročním (ideálně tedy půlročním) plánování opravdu nutností.